Czego nie może zabraknąć w składzie dobrej karmy dla psa?

pies obok miski z karmą

Karma dla psa, czy to mokra, czy sucha, powinna zawierać w swoim składzie przede wszystkim 20 – 40% łatwo przyswajalnego białka. Ważne, by pochodziło ono z mięsa, a nie „produktów pochodzenia zwierzęcego”. Ten drugi zapis oznacza niezbyt odżywcze odpady.

Bardzo ważne są także nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak na przykład tłuszcz rybi czy kaczy. Ich brak to nie tylko matowa i łamliwa sierść psa, ale i dużo poważniejsze objawy, takie jak zakażenia skóry i trudności w gojeniu ran.

Dobrze, jeśli karma dla psa zawiera warzywa, które dostarczają mu niezbędnych witamin. Dobra karma nie może zawierać dużych ilości zbóż. Są one dobrym źródłem energii, jednak mogą tuczyć. Dodatkowo jedyne w pełni przyswajalne dla psa zboża to ryż, kukurydza i komosa ryżowa. Ewentualnie można podawać owies lub orkisz.

Jakie składniki karmy dla psów są zdrowe?

Korzystne dla psiego zdrowia składniki, które możemy znaleźć w składzie niektórych karm to:

  • zioła, na przykład oregano czy rozmaryn – wspomagają trawienie;
  • muszle skorupiaków, kolagen – dobre dla kości i stawów;
  • pre- i probiotyki – wspomagają trawienie i odporność;
  • żurawina – usprawnia działanie układu moczowego.

Czytając skład karmy, warto sprawdzić, czy jest pełnoporcjowa.

Pełnoporcjowa karma dla psa - co to znaczy?

Pełnoporcjowa karma została wyposażona we wszelkie składniki odżywcze potrzebne do funkcjonowania psiego organizmu. Czy to znaczy, że niepełnoporcjowe karmy są złe? Niekoniecznie. Mogą pełnić one różnoraką rolę. Czasem podaje się je dla urozmaicenia. W innych przypadkach są stosowane przez krótki okres lub jako element diety eliminacyjnej dla psów z alergią. Musimy jednak mieć świadomość, że przy stosowaniu takiej karmy na stałe trzeba mieć odpowiednią wiedzę i wdrożyć suplementację, by uniknąć niedoborów.

Wróć do bloga