Mokra czy sucha - która karma dla kota jest lepsza?

karma dla kota

Opinie na temat podawania zwierzętom domowych posiłków są podzielone, podobnie jak preferencje ludzi dotyczące ich własnej diety. Niektórzy właściciele czworonogów będą przekonywać, że zwierzakom najlepiej serwować własnoręcznie przygotowane, jednak większość zgodzi się, że lepszą opcją będzie wybranie dla pupila konkretnej kupnej karmy. A która kupna karma jest lepsza dla kota – mokra czy sucha?

Zalecenia dietetyków pracujących dla producentów karm dla kotów

Większość znanych producentów karm dla kotów – firm, które wszyscy kojarzą z reklam i sklepowych półek – ma w swojej ofercie zarówno suche, jak i mokre karmy dla zwierząt. Do nich dochodzą jeszcze różnego rodzaju przekąski, przysmaki i gryzaki. Zgodnie z zaleceniami dietetyków, którzy pracują dla dużych producentów, najlepiej łączyć oba rozwiązania. Mokra karma dla kota może być uzupełniana suchą lub odwrotnie, zróżnicowana dieta będzie działać korzystnie na organizm zdrowego zwierzaka. Mieszane żywienie będzie korzystnym wyborem w większości przypadków.

Kiedy mieszany sposób żywienia kotów może się nie sprawdzić?

Mokra i sucha karma dla kota ma swoje zalety. Na przykład mokra karma dostarcza do organizmu zwierzęcia wody, sucha z kolei ściera odkładającą się płytkę nazębną. Niektóre zwierzęta stronią jednak od karm konkretnego typu. Nie należy wówczas zmuszać kota do jedzenia tego, co mu nie odpowiada, wprowadzając głodówkę na kilka dni, by następnie zaserwować wyłącznie niepożądane danie itd. Restrykcyjną dietę może też zalecić weterynarz, jeżeli zwierzę ma jakieś problemy z układem trawiennym. Dieta może być konieczna w przypadku cukrzycy lub innej choroby, czy po prostu w celu przywrócenia zwierzęciu prawidłowej masy ciała. Jeśli nie ma wskazań do specjalistycznego żywienia, warto próbować z różnymi karmami.

Wróć do bloga